Vyhledávání
Sleduj
i write na Facebooku i write na Twitteru Jiří Charvát na Google+ iwrite na RSS
Na cesty
Nejnovější komentáře
Vzkazy
Adélka: Netrpělivé čekání na prózu mě samozřejmě těší, ale nemohu ho doporučit. Raději chorobně trpělivé, hraničící až s lhostejností. Beletrie mě stojí hodně času a energie, protože jsem hnidopich. Když se tu urodí povídka, jsou to tak trochu Vánoce. Nebo spíš zimní olympijské hry.

-- 27. 4. 2011, 18.24
Adélka
Netrpělivě čekám další povídky, dočkám se? :) život přece píše pořád ;)

-- 26. 4. 2011, 14.21
Ano. Někdy ke mně mé postavy podobným způsobem promlouvají. Návštěvu odborníka stále odkládám. Ale střetům se nebráním :) Mimochodem dodnes jsem nepotkal nikoho se stylovějším jménem. Pořád hledám.

-- 26. 4. 2011, 10.28
Zdar lidičky, nečekal bych, že ze mne bude taková mediální hvězda :D
Pěkné povídky, zase by to chtělo někdy se střetnout, samozřejmě že někde jinde, než v zahulené kanjpě a asi i v trochu jiném složení:) váš OTAKAR AUER :D

-- 21. 4. 2011, 7.57
Lahvis: Děkuji velmi! Tohle jsou řeči, jež mě zahřívají mezi rampouchy.

-- 12. 4. 2011, 20.14
< Novější
Starší >

Přidej vzkaz:

Jméno:
Web:
E-mail:

Vzkaz:





Facebook thumbnail fix

31. 12. 2007 Závidím stripům… a to věc je zlá-a-á-a-á

Závist není na burze lidských vlastností zrovna na špici a ani do budoucna to s jejími akciemi nevypadá úplně nadějně. Přitom nechápu, co ji chuděru tak zdiskreditovalo. Vždyť co vás může potěšit tolik, jako když vám někdo závidí? Závist je nejupřímnější formou uznání. A když závidíte vy… žene vás to kupředu.
Už nějakou dobu závidím kreslířům publikujícím na internetu schopnost pracovat s grafickými programy. Závidím jim jejich geometricky přesné komiksové bubliny, rafinované barevné přechody na pozadích, vytvořené několika klikancemi. Vedle toho já mám problém zajistit, aby měla všechna okénka mých stripů stejné rozměry, a když některý z mých protagonistů v jednom rámečku mluví a v druhém mlčí, neandrtálsky pro něho vystřihuji alternativní tlamičku.
Před několika týdny, když jsem se ublemcal lepidlem a stříhl do prsteníku, dosáhla má závist potřebné hladiny, a donesl jsem si z knihkupectví podrobného průvodce pro začínajícího uživatele Photoshopu. Výsledkem je silvestrovský i-strip:
i-strip 91: Odpal
Protože je i-strip produktem vznikajícím pro regionální zpravodajský server i-noviny, jsou jeho tématy zpravidla události, jež se v tomto regionu (Českolipsko) udály. Nicméně jen tu a tam je jeho humor pro přespolní skutečně nedešifrovatelný. Rozhodl jsem se tedy (v důsledku dětinského nadšení z barevného spektra a z toho, že je nyní i-strip jediným kompaktním JPG) na něho v sekci i-strip už neuvádět pouze strohé odkazy vedoucí na i-noviny, ale skutečně ho v této sekci hromadit; a nebude-li někdo protestovat natolik efektivně, aby mě to vyděsilo, také ho prezentovat na hlavní stránce Aktualit.
Půjde-li tedy vše, jak má, budou tu ode dneška přibývat ilustrace v barvě. Samozřejmě se všemi neduhy photoshopáckého eléva, nadšeného tak infantilními efekty, jako jsou Vzorek nebo Odlesk objektivu.
Tablet, který jsem si už před více než měsícem objednal, se zatím stále pohupuje na blíže neurčeném moři, ale až dorazí, bude to další výzva a ráz ilustrací se patrně opět nějakým způsobem zvrtne.
Marná sláva. Důležité je udržet krok, moč a chladnou hlavu.
Jo a ještě… i-strip 39: Sex na kruhovém objezdu! se stal 3. nejčtenějším příspěvkem i-novin roku 2007. Lstí. Muhehe.


31. 12. 2007 Tři roky s Chladnou hlavou

2007? No co vám budu povídat…
Snad jen, že ze čtyřlístku zdraví, štěstí, láska a rozum mi letos klopýtli ti druzí dva. Což je ovšem, řekl bych, pořád dost ucházející skóre. Sice jsem smutný a trotl, jenomže kdo ne?
Psaní mi stále nejde (mám na to spoustu výmluv, některé dobré, pár pravdivých), tak aspoň kreslím a odpoutávám pozornost tím, že stěhuji doménu nebo se nechávám překládat a zpívat.
Tři roky s Chladnou hlavou
Tolik k letošnímu bilancování. Teď si dám nějaká nereálná novoroční předsevzetí ohledně vymýcení prokrastinace, zabodnu koblih třemi dortovými svíčkami a půjdu si házet o zeď tenisákem. Doporučuji. A chladnou hlavu.


14. 12. 2007 Co si vrní čmelák zemní

Na úsvitu prosince vystoupila v přímém přenosu v Rádiu Proglas v pořadu Jak se vám líbí nedávno vzkříšená jihočeská muzikantská banda, která se zove Bombus terrestris.
To je samo o sobě pěkné. Ještě pěknější (pro mě tedy) je, že její kytarista, zpěvák, kapelník, skladatel a ještě kdo ví co Pepa Kuba je vedle toho všeho navíc zasloužilým konzumentem mé poezie. A to natolik, že se rozhodl zhudebnit básničku nebojte se výtoků.
Bombus terrestris
Takže tady je - nachlup taková, jakou ji Bombus prohnal éterem - píseň Zhudebněno Makroklima (2,02 MB).


1. 12. 2007 Ekovtip

Deprese z Vánoc? Stres? Není důvod, věřte tomu.
Prosinec 2007
Vtip nebyl otištěn. Asi kvůli nevraživosti mezi zvířátky, kdo ví. Ale hlavně že jsme zdraví.


20. 11. 2007 Cool head, dude!

Minulý zimní semestr se na Univerzitě Palackého v tichosti odehrával více než komorní (tj. předsíňový, možná až spižírní) seminář, jehož osazenstvo se rozhodlo pod dohledem rodilého mluvčího potýkat s nástrahami překladů do angličtiny. Bylo mi ctí, když si hned polovina účastníků (tj. jedna celá studentka) vybrala k tomuto účelu dvě mé básničky: lezu ti snad já do tvejch snů? ne, myslim, že ne a drž mi palce.
Wojta Cool se učí řeči
Cesty e-mailové jsou nevyzpytatelné, takže teprve nyní, po roce, se mi překlady laskavé Veroniky Cekotové dostávají do schránky a já se jejich zveřejněním stávám tramtadadá překládaným autorem.
Básničky jsou to vskutku nadčasové, protože už je mi zase na chlup tak, jak v nich píšu.
No a jelikož v kolika jazycích čtete poezii, tolikrát jste citlivými intelektuály s uměleckým cítěním, tady jsou do I ever bother your dreams? no, I think I don't a keep your fingers crossed for me.


1. 11. 2007 Ekovtip

Láska přenáší nejen hory, ale i oceánské příkopy. A co jí schází do trvanlivosti, dohání oslepením nebohých obětí.
Listopad 2007

24. 10. 2007 Osobnost Českolipska

Moje jméno (a příjmení) se vynořilo v předkole ankety o „Osobnost Českolipska“ na regionálním zpravodajském serveru i-noviny.cz.
Osobnost Českolipska
A protože je to se mnou po necelých dvou dnech hlasování už patřičně nahnuté, musím se tu rychle pochlubit, dokud je s čím.


19. 10. 2007 Za výhrami do Příbrami

Když jsem se během posledního zkouškového období vyhýbal studijním povinnostem a omrzelo mě vymačkávání pórů na nose, mailnul jsem při té příležitosti pár svých dílek Knihovně Jana Drdy, jež právě pořádala 11. ročník literární soutěže pro mládež Příbram Hanuše Jelínka.
Nyní se ukázalo, že jsem v obou svých kategoriích (Poezie 20-23 let; a Próza 20-23 let) zvítězil. Potěšilo mě to zejména proto, že jsem ještě mládež, a také proto, že knihovna vydala sborník, v němž jsou vítězné práce otištěny.
Titulní strana Almanachu 11. ročníku literární soutěže Příbram Hanuše Jelínka
V mém případě jsou to básničky zmatená, autogramy, nebojte se výtoků a rotvajler v krychli projímadla na stranách 79-83 a povídka 1. Dioptrie na stranách 93-97. Proč se almanach jmenuje právě Můry v bodláčí, nemám tušení; zatím jsem ho nečetl. Ale mohlo by to nějak souviset i s mou povídkou, protože čím víc má můra dioptrií, tím větší jsou šance, že se napíchne na bodlák.
Vedle dvou sborníků jsem převzal ještě šest více či méně podivných knih a pamětní listy k oběma kategoriím.
Pamětní list za 1. místo v kategorii Poezie 20-23 let; Charvát; a pamětní list za 1. místo v kategorii Próza 20-23 let
Na fotografii se tvářím o něco hrději, než se ve skutečnosti cítím. Soutěže se zúčastnilo jen 52 lidí, mých kategorií tedy ještě úměrně méně a žádný soutěžící nebyl starší než já. Kompletní výsledková listina je zde.
Nicméně… když radosti není dosti, raduji se z maličkostí. Třeba z toho, že nemusím hradit bezdrátovou myš, co jsem tento týden upustil při svém vystoupení na semináři Teorií masové a mediální komunikace, z nivové pizzy a z dalších…


9. 10. 2007 Básnička

Když je vám zle, jsou z toho básničky. A žaludeční vředy. třeba.
Srdce na kámen


1. 10. 2007 Ekovtip

Jeden smutný ekovtip.
Říjen 2007

1. 9. 2007 Ekovtip

V záříjovém ekovtipu si posvítíme na známou pravdu, že udržení milostného vztahu vyžaduje zdaleka více energie než jeho započetí.
Září 2007

15. 7. 2007 Stahuj a poděl se

Stále laskavější a nezištnější Johny_G se rozhodl učinit Chladnou hlavu ještě útulnější a toto jsou výsledky jeho charitativní činnosti:
Zatímco dodnes bylo možno stahovat jednotlivě k tisku ve formátu RTF pouze povídky, nyní přibývá odkaz Stáhni povídku/básničku pro tisk také pod každý kus poezie. Všechny básničky (stejně jako povídky) jsou nyní navíc ve formátu DOC stažitelné též coby komplet.
Především však Johny uplácal a pod každé dílko umístil příjemnou rafinovanost s názvem Poděl se o povídku/básničku s jinou duší. Posedne-li vás po přečtení kterékoli povídky či básničky neodkladná touha dát o ní komukoli vědět, jednoduše kliknete na Poděl se o povídku/básničku s jinou duší. Záhy vyskočí následující barzoj… eh, pardon… formulář:
Poděl se
…do něhož můžete vyplnit až 5 e-mailových adres, jejichž vlastníky chcete na daný literární počin upozornit, a vaše jméno (či nick) a e-mail. Všem vyvoleným okamžitě dorazí zpráva v podobě (např.):
Josef Novák Vás nabádá juknout na povídku 1. Dioptrie z cyklu Chladnou hlavu.
Zprávu můžete doplnit i vlastním komentářem. V tom případě bude mít podobu:
Josef Novák Vás nabádá juknout na povídku 1. Dioptrie z cyklu Chladnou hlavu se slovy:
„To si přečti. To je konina.“
Tak stahujte, dělte se, milujte se a množte se.


3. 7. 2007 Hledá se spolubydlící

Poplach poplach.
Hodláte-li se v nadcházejícím školním roce realizovat v matce měst a dumáte, kde složit hlavu, trup a spol., zvažte, zda to neprovést v malém pokojíku v ulici Za Pruhy, v Praze 4, v Krči, v němž co nevidět osamím.
Celkově jde o byt 3+1 se záchodem (ten se vždycky hodí), koupelnou, kuchyní, balkónem… a obývá ho mimo mě ještě jedno děvče a jeden chlapec. Výhodou je relativně nízký nájem (2 250 Kč měsíčně), zuřivě rychlý internet (za 200 Kč měsíčně) a dobrá dopravní dostupnost (2 minuty chůze na autobusovou zastávku Ryšánka, odtud minutu autobusem na metro C Budějovická). Nevýhodou je jistá ztráta soukromí, protože – a to těžko utajím – budu v téže cimře. Pokojík je neprůchozí a vybavený, resp. víc nábytku už se do něj nevejde.
Nefotogenický pokojík
Žádný strach. Postele půjdou od sebe. Však vůbec nevím, kdo budete!
Zájemci – libovolného pohlaví, rasy i vyznání – nechť se mi ozvou na e-mail či ICQ (obojí uvedeno v sekci O autorovi). Připojíte-li navíc foto a pár vět o tom, co vlastně budete v Praze tropit, budu mít radost. Jakékoli všetečné dotazy klaďte stejnou cestou, seberu je velmi záhy.
Pokud kouříte, je to mínus, protože jsem dušný. Pokud vykřikujete ze spaní nesouvislé nesmysly, je to plus, protože jsem si na to zvykl.
Takže neváhejte a využijte zdaleka nejrychlejšího způsobu, jak o mně ztratit iluze!
Konec poplachu.


2. 7. 2007 Básnička a ekovtip

Prázdninový ekovtip nemá žádný název. A klábosí v něm ještěrky.
Červenec, Srpen 2007
Vtip nakonec nebyl otištěn. Je oplzlý. To se stává.


26. 6. 2007 Nová adresa

Tak moment. Něco je jinak. Nepohnul se jeden ten rampouch?
Kdyby jen to. Pohnul se celý web! Roztavili jsme ho, nalili do termosky a znovu ho vyšplouchli a zmrazili na národní doméně!
Takže nezapomeňte: propříště jen a pouze chladnouhlavu.cz!
Proto vy, kdo máte chladnou hlavu nejen na krku, ale třeba taky v záložkách nebo na ni odkazujete na vlastních stránkách (a jestli ne, tak proč ne?!), poupravte si prosím její adresu.
Chládek na národní doméně
Celá akce mírně poznamenala shoutbook. Přesun na národní doménu nepřežila, jindy velmi vlastenecká, písmena ž a š. Nicméně u nově přibytých vzkazů už bude vše v pořádku.
Pokud si myslíte, že si musím zpoplatnit doménu, aby mě to motivovalo zase psát, tak… máte sakra pravdu.


22. 6. 2007 Básničky na NeKultuře, ekovtipy v Nauzei

Je tu další z oněch chvástavých, pro řadového čtenáře veskrze zbytečných a otravných aktualit, jejichž prostřednictvím si v podstatě jen udržuji přehled, jestli to, co koulím, vůbec někde chtějí.
Takže protentokrát chtěli: básničky autista mi nakreslil kostrbatý souhvězdí, zmatená a autogramy na NeKultuře.cz a ekovtipy z února 2005 a února 2006 na vnitřní straně obálky květno-červnové farmaceutické Nauzey.
Matrixovská titulní strana Nauzey květen/červen 2007


1. 6. 2007 Básnička a ekovtip

Je Den dětí. Takže třeba já dnes ani nebudu vycházet na ulici. Agresivita těchto malých lidí je prý alarmující. Pokud máte někdo tu smůlu a znáte nějaké dítě, víte asi, o čem mluvím. Červnový ekovtip vás může utěšit alespoň informací, že to není žádná místní specialita. U protinožců například si školáci taky krátí čas, jak dovedou.
Červen 2007
A abych se držel tématu ublížení na zdraví – tentokrát však neúmyslného – je tu noční stolek. Básnička, o níž mně neznámá kutnohorská recenzentka prohlásila, že kdyby sestavovala sborník ulítlých básní, zařadila by ji do něj. To mně nijak ulítlá nepřijde. Jsou to jen další verše o hledání té pravé, jakých už bylo napsáno mnoho. A vůbec, ještě nějaká taková pomatená kritika, najmu si pár dětí a bude.


13. 5. 2007 Ekovtipy v Nauzei

Spolek českých studentů farmacie při Farmaceutické fakultě Univerzity Karlovy v Hradci Králové otiskl na vnitřní straně obálky aktuálního čísla svého časopisu Nauzea dva mé ekovtipy (z března 2005 a z července a srpna 2005). Už druhé dva, protože si totéž troufl již ve vydání předchozím. Nevím, nakolik má ekologie blízko k farmacii, nicméně farmavtipy tak jako tak zatím nedělám. Vlastně… zatímco o existenci ekologického humoru pouze pochybuji, spojení „farmaceutický humor“ si nedokážu ani uvědomit.
Taneční titulní strana Nauzey - únor 2007
Tak nevím. Před týdnem záchod, teď nauzea: ž. (j. 2. –ey, 3., 6. –ei, 4. –eu, 7. –eou) med. nucení k zvracení.
Co to bude příště? Tolik tělesných otvorů už nezbývá.


6. 5. 2007 JoChládek na NeKultuře

Server NeKultura.cz píše cosi o tom, že jsem svižný lodivod. No, proč ne? Těžko bych to popřel.
Navíc publikoval mou povídku 23. Růžinu jevil vonný vzdech. To mi taky nevadí. Sám jsem jim ji podstrčil.
NeKultura.cz
Patříte-li mezi vyznavače četby na toaletě, můžete nakouknout.


1. 5. 2007 Básnička a ekovtip

Jindy se zveřejňování čistě milostné poezie, v níž on miluje ji a ona miluje jeho, oba dodržují pravidelnou hygienu a vůbec všechno klape, bráním. Ale kdy jindy je na ni čas než zrovna dnes, kdy o lásce šeptá tichý mech, slavík obcuje s růží a tak vůbec. Jde o básničku, kterou napsal Vojta Oľze, s níž v povídkách právě teď (a už nějaký ten pátek) randí, a jmenuje se 0,25 žeriava. Možná to na první pohled nedává smysl, ale věřte, že žeriav je slovensky jeřáb; že Oľga je japanoložka; že Japonci věří, že složí-li z papíru určitý počet origami jeřába, splní se jim přání; že Vojta chtěl na Oľgu, ještě než spolu začali chodit, udělat dojem, ale protože nedokáže poskládat ani vlaštovku takovou, aby nemusela pobírat invalidní důchod, při konstrukci jeřába se nedostal ani do čtvrtiny pracovního postupu… ale… přece vám nebudu interpretovat poezii, sakryš. Co by na vás pak zbylo?
Také květnový ekovtip je latentně milostný. Zamilovaní si totiž chtějí nejen koupit dohromady sendvičovač nebo si vyměňovat různé kuriózní sekrety, ale často rovněž stvrdit svou lásku úředně. A některým to stále není umožněno. Menšiny zkrátka nikdy nemají na růžinách ustláno.
Květen 2007

28. 4. 2007 V korábu a u totemu

Internetový kulturní magazín Totem, konkrétně jedna z jeho redaktorek – Quotidiana (ne, ani já to neumím přečíst), vybrala do 16. čísla tamního virtuálního časopisu, jako připomenutí toho, že už se nám zase ozývají hormony, mou povídku 18. Prasák s r. o. K nahlédnutí je na jeho sedmé straně.
Trochu strašidelná titulní strana 16. čísla totemáckého webového časopisu, jako vystřižená z dob socialistického realismu
Současně jsem poskytl svou prózu a poezii jakémusi dalšímu webovému kulturnímu počinu, který si říká Koráb. Zatím jde tedy spíše o rozpačitou nemotornou kocábku. Ale když se třeba přetře, zalátají se díry, kterými dovnitř protékají pravopisné chyby, a pořádně se přimontuje kormidlo, kdo ví, co z něj bude, z kluka.
Vítejte na palubě


1. 4. 2007 Kolonka vyhledávání a ekovtip

Bystrozrací si již zřejmě všimli vyhledávací kolonky, která vyrašila nad shoutbookem a která by měla vaše brouzdání po tomto zledovatělém webu učinit jistějším.
Odkázal-li vás někdo v dobách př. v. k. (před vyhledávací kolonkou) na Chladnou hlavu se slovy: „Jé, to si přečti! To se potrháš, jak si to jelito rozleptalo fasádu pepřákem!“ mohli jste tu při hledání konkrétního čtenářského zážitku bloudit mezi rampouchy i mnoho minut. Nyní jen stačí zadat do vyhledávacího chlívku např. „pepřový sprej“, překliknout ďobík na chladnouhlavu.wz.cz, stisknout Hledat a výsledky vás pošťouchnou kýženým směrem. V tomto případě k povídce 13. Kayenský žertík.
Stejně tak vám může z básničky utkvět jediný verš, ale její název nikoli. Svěřte verš vyhledávací kolonce a ona už vás k postrádané poezii zavede.
Zkrátka jde o dech beroucí vynález, který spadá svou rafinovaností někam mezi lubrikační gel a mikrovlnnou troubu.
No a zatímco já se tu rozplývám (aby ne, když mi z vašeho klikání na reklamy s tím spojené naskakují na účtu chechtáky), v dubnovém ekovtipu se pomlouvají elektrárny.
Duben 2007

1. 3. 2007 Ekovtip

Jednou z věčných etických otázek, kterým čelí humoristé, je, kolik času musí uplynout od katastrofy, aby se mohlo na její účet vtipkovat. No, tak doufejme, že 60 milionů let stačí.
Březen 2007

4. 2. 2007 Ekovtip

V únorovém ekovtipu si připomeneme tradiční hrozbu, kterou s sebou nese hlodavčí sekta obdařená půltunovým závažím.
Únor 2007

24. 1. 2007 Chládek na plese

Jakási 6. B měla v prosinci v Tachově maturitní ples a při jeho příležitosti vydala cosi, čemu se prý říká půlnoční noviny. Ať je to cokoli, vloudila se tomu na stránky povídka 6. V nedělním oblečení nastoupíš před komisi…
6. B Gymnázia Tachov
Tachovští maturanti jsou asi tajnůstkáři nebo se mnou nemluví, takže jsem se to dozvěděl až zpětně od jedné z plesajících. (Díky, Nicollette). I tak přeji celé 6. B zdárně složenou poslední středoškolskou zkoušku a sebejisté nakročení do života. Nejvíc asi té blondýnce v první řadě, čtvrté zleva.
…měsíc po této aktualitce mě kontaktoval partner sestřenice děvčete v béžové kšiltovce a přiznal se, že ve všem má prsty on (dokonce jsme si vzpomněli, že se mě dovoloval) a spolu s přiznáním mi poslal i celé tachovácké půlnoční noviny v PDF - ke stažení zde (21,3 MB). Další záhada vyřešena. Zbývá bermudský trojúhelník a proč si inteligentní lidi kupují hotdogy do kina.


10. 1. 2007 Ekovtipy v Libčických novinách

Bylo nebylo třítisícové městečko severozápadně od Prahy. Jmenovalo se Libčice nad Vltavou a vycházely v něm Libčické noviny. A jejich redaktoři měli výborný vkus, protože otiskli moje ekovtipy. A zazvonil zvonec a všichni se veselili…
Znak města Libčice nad Vltavou
Libčické noviny z ledna 2007 ve formátu PDF ke stažení zde (3,1 MB). (Ekovtipy na stranách 4, 8 a 14.)


1. 1. 2007 Ekovtip

Abychom toho od nového roku nečekali zase příliš, máme tu první letošní ekovtip.
Leden 2007
Do tisku se nakonec, možná pro svou přílišnou exkrementalitu, možná proto, že jsem ho poslal týden po uzávěrce, nedostal. To nám ten rok pěkně začíná.
Na druhou stranu i-strip 1: Velká sestra je 5. nejčtenějším příspěvkem i-novin roku 2006. Takže je to zase fifty-fifty.


ARCHIV NOVINEK
2014 - 2013 - 2012 - 2011 - 2010 - 2009 - 2008 - 2007 - 2006 - 2005

Facebook thumbnail fix