Vyhledávání
Sleduj
i write na Facebooku i write na Twitteru Jiří Charvát na Google+ iwrite na RSS
Na cesty
Nejnovější komentáře
Vzkazy
Adélka: Netrpělivé čekání na prózu mě samozřejmě těší, ale nemohu ho doporučit. Raději chorobně trpělivé, hraničící až s lhostejností. Beletrie mě stojí hodně času a energie, protože jsem hnidopich. Když se tu urodí povídka, jsou to tak trochu Vánoce. Nebo spíš zimní olympijské hry.

-- 27. 4. 2011, 18.24
Adélka
Netrpělivě čekám další povídky, dočkám se? :) život přece píše pořád ;)

-- 26. 4. 2011, 14.21
Ano. Někdy ke mně mé postavy podobným způsobem promlouvají. Návštěvu odborníka stále odkládám. Ale střetům se nebráním :) Mimochodem dodnes jsem nepotkal nikoho se stylovějším jménem. Pořád hledám.

-- 26. 4. 2011, 10.28
Zdar lidičky, nečekal bych, že ze mne bude taková mediální hvězda :D
Pěkné povídky, zase by to chtělo někdy se střetnout, samozřejmě že někde jinde, než v zahulené kanjpě a asi i v trochu jiném složení:) váš OTAKAR AUER :D

-- 21. 4. 2011, 7.57
Lahvis: Děkuji velmi! Tohle jsou řeči, jež mě zahřívají mezi rampouchy.

-- 12. 4. 2011, 20.14
< Novější
Starší >

Přidej vzkaz:

Jméno:
Web:
E-mail:

Vzkaz:

Facebook thumbnail fix

30. 12. 2009 Pět let s Chladnou hlavou

Rok 2009 to balí. Co dal a vzal Chladné hlavě?
Hned na úvod se osmělil a přinesl devětadvacátou povídku. Tím se ovšem prozaicky vyčerpal a zbytek letopočtu se nesl ve znamení více než dvousetstránkové diplomové práce Česky psané časopisy pro sluchově postižené do roku 1950. S tou se dá sice pohodlně utlouct libovolný hlodavec, ale ambice oslovit širší spektrum čtenářů si netyčí.
V únoru se Tomáš Randus slitoval nad návštěvníky tohoto webu, kteří sem naivně chodí příliš často a zbytečně, a spáchal pro ně RSS kanál. Na ten je nyní možno se naladit a přijít jen tehdy, když se tu něco šustne.
Ve srovnání s předcházejícím rokem to tu šustí méně. Dáno je to především koncem i-stripu, který jsem odpískal v březnu z důvodu půlroční absence honoráře. Pochodeň pravidelnosti – byť ne týdenní, ale pouze měsíční – převzal strip Vode zdi ke zdi, otiskovaný v časopise Moderní vyučování. I jeho budoucnost je však z důvodu výměny vedení periodika přinejmenším nejistá.
Uplynulý rok přinesl také zvýšený zájem muzikantů o zhudebnění místních básniček. Mirek Jech a skupina …a vůbec! dali vzniknout písním Zhudebněno Autogramy a Zhudebněno Zmatená a banda Airbag skladbám Zhudebněno Zmatenej a Zhudebněno Píseň z cyklistického období.
Ve větší míře než jindy jsem huhňal na autorských čteních, slamech nebo nedejbože i divadelních představeních. V republikovém klání v poetry slamu jsem narazil už v regionálním kole, v Ekofóru jsem byl třetí, do koblihu zabodl pět svíček a do příští pětiletky si slíbil: Splníme, a ještě překročíme!
Pět let s Chladnou hlavou
Do roku 2010, který svadí k předsevzetím, vám přeji dostatek zdraví, štěstí, lásky a rozumu.
A kdyby něco z toho zase klopýtlo, tak hlavně… chladnou hlavu.30. 12. 2009 Vode zdi ke zdi 10

Téma prosincového Moderního vyučování znělo „Škola bez kázně - mlýn bez vody“.
Prosinec 2009: Škola bez kázně - mlýn bez vody
Kvůli rozdílným představám o transparentnosti hospodaření časopisu došlo ke změně na postu šéfredaktora. Protože jsem novým vedením zatím nebyl osloven (ani nevím, kdo to je), je docela možné, že desáté Vode zdi ke zdi bude závěrečnou zdí nejen pro tento rok.23. 12. 2009 Trenky lidem dobré vůle

Moje kamarádka Alena, kterou asi neznáte, zažila se svým hochem historku, kterou neznám já. Tato historka Alenu podnítila k tomu, aby mě požádala o nakreslení dvou výjevů neurvale zesměšňujících osoby s nadměrnou hmotností.
Korpulence na řece
Otylost v tělocvičně
Obrázky následně nechala chlapci nažehlit na trenky, které mu darovala k Vánocům. Ten nyní nosí ilustrace na svých tříslech. Přinejlepším.
Veselé Vánoce.1. 12. 2009 Vode zdi ke zdi 9

Tématem listopadového Moderního vyučování byly „Projekty“.
Listopad 2009: Projekty


24. 11. 2009 Pardubické stříbro

I přes liché obavy z nedostatečného počtu soutěžících se v pátek uskutečnilo pardubické regionální kolo Slam poetry. A to za účasti necelých osmi slamerů. (Slamerka Jana se po prvním kole vytratila, a tak za ni v kole druhém suplovali zbylí borci. Jana si tak svým odchodem málem zadělala na výhru.)
Vítězství však nakonec vyskákal svou ironicky vlasteneckou show republikový šampión z roku 2006 Vladimír Vacátko.
Natrhl mi triko. Zbylo na mě druhé místo a kniha Lucka, Maceška a já, kterou jsem následně zapomněl v restauraci.
Díky mrštnému Derovi existuje i fotografická dokumentace celého debaklu.

Regionální kolo Slam poetry 2009 v Pardubicích
„Na co kupovat náušnice, bonboniéru a prosciutto vcelku?“

Regionální kolo Slam poetry 2009 v Pardubicích
„Teď chci laskat ňadra a být její kvadra- tůůůůra…“

Regionální kolo Slam poetry 2009 v Pardubicích
„Dvacátá léta se nesou ve znamení pohlavní vyzrálosti…“

Regionální kolo Slam poetry 2009 v Pardubicích
Druhý? Určitě?

Regionální kolo Slam poetry 2009 v Pardubicích
„Lucka, Maceška a já“ a já.

Sečteno a podtrženo to byl velmi milý večer, který mě utvrdil v tom, že pardubické publikum patří k těm hodným.

Na závěr je nezbytné poděkovat těm, kteří to, že byl večer milý, mají na svědomí především.
Děkuji Petře za vytvoření casanovské image a za relaxace před zápasem. A po zápase. Opakovaně děkuji Johnyho udatné výpravě, a to jak novým, tak neutuchajícím členům. Děkuji moderátorkám Simoně Babčákové a Johaně Švarcové za uvolněnou, až rodinnou atmosféru a návod, jak se vypořádat s paměťovými okny. A v neposlední řadě díky sestře za nocleh a Derovi za snímky, které jsem mu ukradl viz výše.6. 11. 2009 Slam poetry repete

V pátek 20. listopadu od 18 hodin se pokusím podruhé poznamenat republikové klání v přednesu poezie. A to na stejném místě, na kterém jsem se o to pokoušel loni: v Klubu 29 (Svaté Anežky České 29, Pardubice; mapka zde), kde se opět koná jedno z regionálních kol.
Nemám sice ještě představu o tom, co tam budu tropit, ale každopádně mi můžete přijít fandit, spílat, nebo i konkurovat. Detaily, o jakou disciplínu se vlastně jedná, naleznete na webu slampoetry.cz.
Slam poetry
Večerem provede dvojice improvizátorek Johana Švarcová a Simona Babčáková a vstupné je 30/50, ať už to znamená cokoli.
Vítěz pardubického zápolení se na Mikuláše pojede utkat do celorepublikového finále do brněnského klubu Fléda s vítězi ostatních regionálních řeží.3. 11. 2009 Umístění v Ekofóru 2009

Před pěti týdny byly v Modré u Velehradu vyhlášeny výsledky letošního Ekofóru. Ovšem teprve dnes musela naše pošťačka čelit následkům.
Ano. Cen bylo hojně.
Ve věcném obležení
Zatímco loni skončila většina z nich pod vánočními jehličnany mých příbuzných a přátel, letos to bude složitější. Na jednu stranu proto, že mnoho cen jako by zobskurnělo, a ještě ke všemu se specializují na velmi zúženou množinu recipientů (za všechny jmenuji knižní publikaci Sex pro golfisty). Předměty z tohoto ranku shledávám darovatelnými pouze za cenu toho, že mě bude obdarovaný považovat za jakéhosi nevšedního devianta. Na druhou stranu tu máme druhý ranek – věci, které se mi líbí. A ty si nechám taky. Budou to letos smutné Vánoce.
Pro úplnost dodávám, že mi tyto hmotné statky přinesl můj ekovtip z ledna 2006, který to díky hlasům veřejnosti dotáhl až na letošní 3. místo. Byl-li mezi hlasy i ten váš, napište si mi o Sex pro golfisty.
A pro úplnou úplnost: díky, ewenico!31. 10. 2009 Vode zdi ke zdi 8

Téma říjnového čísla Moderního vyučování znělo „Další vzdělávání pedagogických pracovníků“.
Říjen 2009: Další vzdělávání pedagogických pracovníků


19. 10. 2009 Medailonek v Moderním vyučování

Co je horší než žalostně nízká frekvence aktualit? No přece aktuality, jimiž si pouze honím ego, ale které vám nepřinášejí vůbec nic nového, poučného, natož zábavného.
Proto bych rád vzpomenul, že v říjnovém čísle časopisu Moderní vyučování vyšel můj drobný medailonek.
Krajně poutavý medailonek otištěný v Moderním vyučování
Text i fotografii znáte už léta ze zdejší sekce O autorovi a údaje o mém zaměstnání v medailonu uvedené již půl roku neplatí. Na shledanou za měsíc.30. 9. 2009 Vode zdi ke zdi 7

Téma zářijového vydání Moderního vyučování znělo „Výchova uměním“.
Září 2009: Výchova uměním


11. 9. 2009 Studiová zmatená

Nějak se to – cituji – „schumelilo“ a skupina …a vůbec! se nečekaně prodrala do studia a pořídila tam nahrávku písně Zhudebněno Zmatená (3,22 MB). Nejde ještě o zcela finální verzi, a tak jsou některé pasáže poněkud poloprázdné.
Kapela …a vůbec!


21. 8. 2009 Airbag pro zmatené cyklisty

Další muzikální banda se zmocnila mé básně zmatená. Tentokrát jde o naprosto čerstvě uskupenou šestici teenagerů ze Staňkovska, která si říká Airbag. Svoji píseň nazvali Zhudebněno Zmatenej (2,90 MB).
Logo hudební skupiny Airbag
Jejich další repertoár v lepší kvalitě můžete okusit na stránce Airbagu na Bandzone. A to včetně – bohužel nekompletní – Zhudebněno Písně z cyklistického období (1,70 MB); což není ani tak úplně píseň jako spíše intro, při němž Airbag na koncertech ladí ozvučení. Text tohoto intra obstarávají mé verše vzniklé při příležitosti loňského národního klání ve Slam poetry.31. 7. 2009 Vode zdi ke zdi 6

Téma červnového čísla Moderního vyučování znělo „Pečujme o tělo i duši“.
Červen 2009: Pečujme o tělo i duši
AKTUALIZOVÁNO: Od září již nebude časopis vycházet v závěru, nýbrž v úvodu měsíce. Strip se tak bude zde na webu zjevovat posledního dne téhož měsíce, ve kterém byl otištěn. Kvůli prázdninové pauze ve vydávání časopisu spadá ten příští na posledního září.30. 6. 2009 Vode zdi ke zdi 5

Květen 2009


29. 6. 2009 Živá a zbytnělá zmatená

Mirek Jech z hudební formace …a vůbec!, který před pár týdny spáchal demo song Zhudebněno Autogramy (5,24 MB) podle mých stejnojmenných veršíků, projevil zájem o zhudebnění dalšího mého kousku; a sice básně zmatená. Pro své muzikální potřeby si však přál, aby každá sloka obsahovala místo tří veršů čtyři. Vyhověl jsem mu, připsal do všech strof jeden verš.
Kvalitnější demo nahrávka této písně se v nejbližší době nechystá. Pro představu tak přikládám alespoň videozáznam jejího pátečního živého provedení v Plzni U Šesti strun.9. 6. 2009 Momentky z Antiteátru

Foto ze sobotní akce v Divadle Komedie při příležitosti prezentace prvního čísla časopisu Kafe objektivem Kuby Morce.
Performance Růžinu jevil vonný vzdech
AKTUALIZOVÁNO: Plus další čtyři od papoucha.
Copak tohle jde? Kupovat si porno od holky? Seděl jsem sám v café baru. Hned u okna. Přistoupil jsem z boku k novinovému stánku a gurmánsky sjel pohledem tituly v nejvrchnějším kvadrantu výlohy. Rozbušil se mi myokard a začal jsem koktat.
Celá papouchova galerie zde.3. 6. 2009 Kafe v Komedii

Aktivisté kolem literárního serveru Písmák kují právě v těchto chvílích nový časopis s názvem Kafe.
Při příležitosti prezentace jeho prvního čísla připravili na sobotu 6. června od 19:00 v dolním foyer Divadla Komedie (Jungmannova 15/1, Praha – Nové město, mapka zde) kulturní večer a o trošku do mlýna požádali i mě.
Kafe v komedii (Antiteátr)

Program večera slovy samotných organizátorů:

Promítání Vitexova filmu. Vitex je student režie na FAMU a působí i na Písmáku. Časopis KAFE se rozhodl, že pomůže tomuto mladému talentu na cestě ke hvězdám.

Promítneme i námi sestříhaný materiál z reportáže pro TV Nova. Kdo jako první najde deset rozdílů oproti tomu, co odvysílali v televizi, bude veřejně pochválen.

Ve Chvilce poezie uvidíte zfilmovanou Printovu báseň. Kterou? Přijďte a uvidíte.

Večer nám příjemně a poeticky prokřičí Son of Saturn (S.O.S.) s kapelou La Phaléne… texty oblíbeného písmáckého básníka, sem tam nějaký ten Skácel, Reynek a jiní…

Další oblíbený básník a povídkář - Rimmer - pro nás připraví performance sobě vlastní. Suverénně nejlepší finalista Slam poetry 2008 se představí v neopakovatelné show, kterou si prostě nesmíte nechat ujít.

„…z Brna škodovkou až na sever Skotska a zpět… TO je daleko… tak nemel o nějakým chlebu!!…“ Ano, papouch byl ve Spojeném království. A má spousty zážitků, o které se s námi podělí v osobité přednášce Týole vonitam fak jezděj vlevo.

V prostorách foyer bude možné popatřit fotografie a obrazy. Zájemci si mohou prohlédnout umělecké počiny Evy a Vaška - kresby na Písmáku publikující pyšné princezny a fotky amatérského fotografa Jacka.

Voní hezky

Co se týče mé neopakovatelné show, zopakuji svou stand-up adaptaci povídky 23. Růžinu jevil vonný vzdech tak, jak zazněla již loni v říjnu v Černé labuti na večeru Bon voyage v rámci projektu Fřesh Fľesh.
Vstupné je dobrovolné a prý budou koláčky.
AKTUALIZOVÁNO: Ne koláčky. Koblížky.3. 6. 2009 Snímky z Eroticonu

Vynořily se fotografie z letošního Eroticonu, na nichž jsou zvěčněny mimo jiné i momenty ze skeče Nahý jsi krásný sehraného Perlami sviním.

Perly sviním a jejich Nahý jsi krásný na Eroticonu 2009
„Co pan Jindřich ovšem netuší, je, že jsme jeho jménem pozvali slečnu Martu na plovárnu.“

Perly sviním a jejich Nahý jsi krásný na Eroticonu 2009
„A zde vidíme přímo učebnicovou dvojchybu v nonverbální komunikaci. Sklopeným zrakem nejenže dáváme najevo nedostatek sebevědomí, ale současně může být náš oční úhel komunikačním partnerem dezinterpretován jako vilné civění na jeho sekundární pohlavní znaky.“

Perly sviním a jejich Nahý jsi krásný na Eroticonu 2009
Pozorný pohled doktora Adama Nudity, kandidáta věd.

Další momentky z mého působení na Eroticonu tady, zde a tu.3. 6. 2009 Vode zdi ke zdi 4

Pozorný čtenář rozpozná ve čtvrtém Vode zdi ke zdi recyklát i-stripu 125: Škola života. Vykrádat sebe sama je potupné, leč legitimní.
Duben 2009


25. 5. 2009 Chládek na HříčConu

V sobotu 30. května se v Městském kulturním středisku U Labutě (17. listopadu 214/14, Říčany; mapka zde) koná májové setkání hravých přátel vědy a fantazie HříčCon 2009.
Plakát HříčConu 2009
Byl jsem shledán natolik přátelským a hravým, že bych měl úderem poledne vystoupit s autorským čtením.16. 5. 2009 Perly sviním na Eroticonu

V sobotu 23. května se v Besední restauraci (Slivenecká 92/7, Praha 5 – Hlubočepy; mapka zde) koná po celý den sedmý ročník obskurní akce s názvem Eroticon, předmětem jejíhož zájmu je erotika ve sci-fi a fantasy. Kompletní program je tu.
Pružná družná růžová děva
V rámci conu vystoupí od 16:15 také volná umělecká platforma Perly sviním, jejímž jsem kupodivu stále členem, s krátkým skečem Nahý jsi krásný.
Pokud se stydíte svléknout před dívkou, může vám pomoci televizní kamera a tým odborníků. Pokud se stydíte svléknout před televizní kamerou a týmem odborníků, nepomůže vám nic.11. 5. 2009 Autogramy a vůbec

Po skupině Bombus terrestris, jejíž frontman se před půldruhým rokem zmocnil textu mé básničky nebojte se výtoků, a dal tak vzniknout písni Zhudebněno Makroklima (2,02 MB), je tu druhý muzikální troufalec:
Kapela …a vůbec! Mirek Jech druhý zleva
Mirek Jech z hudební formace …a vůbec! spáchal demo song Zhudebněno Autogramy (5,24 MB) podle mé stejnojmenné básně.30. 4. 2009 Vode zdi ke zdi 3

Nyní v barvě a ne nezbytně v duchu tématu čísla.
Březen 2009


25. 4. 2009 Ekofór 2009: elektronické hlasování

Protože jsem loni vyhrál víc čokoládiček, knih a samolepek se zvířátky, než dokážu sníst, přečíst a nalepit, a zahrál si stolní hru s plastikovými vagónky, účastním se i tentokrát soutěže Ekofór. Letošním tématem je Strom. S ohledem na svou lenost jsem jako tradičně sáhl do archivního fondu.
Do ostrých bojů prorazily ekovtipy z ledna a června 2006 v kategorii Strom a i-strip 95: Poslední svoz v kategorii Les.
Hlasujte pro nejlepší ekologické vtipy roku 2009
Hlasovat online pro aktuální úrodu můžete ode dneška zde. Najděte si v každé kategorii své tři favority a dejte jim co proto.15. 4. 2009 Poetická deoxyribonukleová kyselina

Dnes v Olomouci trochu, ale ještě ne tak úplně začíná devátý ročník Festivalu básníků. Jedná se o několikadenní cyklus autorských čtení a dalších všelijakých doprovodných akcí, který potrvá až do pátku 24. dubna. Letos nese podtitul Poetická DNA a… vůbec… program je zde.
Byl jsem pozván coby slamer, což se mi teď nějak stává. A protože jsem slamer na baterky s minimálními improvizačními zkušenostmi, dvěma a půl výstupy a bez vidiny finanční výhry, nezbývá mi než se sprostě a vypočítavě reprízovat. A to ve středu 22. dubna od 20 hodin v hospodě Ponorka (1. Máje 8, Olomouc) v rámci bloku Slam ze sluje ven. Připojí se též moji soupeři z loňského celorepublikového finále Jan Jílek a Ondřej Macl a jacísi další exhibicionisté. Kolik z nich bude sprostých a vypočítavých, si netroufám předem odhadnout.
Poetická DNA
Slečna organizátorka mne požádala o životopis a odpověď na otázku: „Jaký je vliv DNA na Vaši poezii?“
„Vliv DNA na mou tvorbu je naprosto klíčový. Dřív jsem běhal za děvčaty. Pak jsem se dozvěděl, že mohu tímto způsobem nedopatřením předat svou DNA. Z obavy z rozmnožení nyní raději píši,“ odpověděl jsem.
Není to moc vtipné, zato by se to mohlo objevit v propagačních materiálech.6. 4. 2009 Mé finálové slamy '08 kamerou Aktuálně.cz

Po téměř pěti měsících zveřejnil zpravodajský server Aktuálně.cz na svém YouTube kanálu záznam mých dvou výstupů z loňského finále Slam poetry v brněnském klubu Fléda.
Oproti videím publikovaným bezprostředně po finále loni v listopadu, která pořídili samotní organizátoři, disponují videa od Aktuálně.cz nesrovnatelně kvalitnějším obrazem, a nekompromisně tak diváka vystavují i mimickému rozměru mé poezie.
Záznamu na YouTube se sem tam ze záhadných důvodů o fous zpožďuje zvuk. Potká-li vás toto zpoždění a bude vás čílit, doporučuji videa stáhnout, případně se na ně podívat na Facebooku (první kolo zde, druhé zde).

První kolo ke stažení: [AVI] (14,0 MB).

Druhé kolo ke stažení: [AVI] (11,8 MB).

Pro obě videa jsem zřídil v sekci Poezie pod Seznamem básní a Poezií ke stažení odrážku Slam poetry, kde budou snadno k nalezení i tehdy, až zmizí v propadlišti aktualit.31. 3. 2009 Vode zdi ke zdi 2

Téma únorového čísla Moderního vyučování znělo „Jsme reformátoři?“ a časopis se zabýval školskou… reformou.
Únor 2009: Jsme reformátoři?


24. 3. 2009 Momentky z věže

Jindřišská věž se včera kymácela pod náporem větru, deště, prózy a nefotogeničnosti.
Publikum. Nezáleží na kvantině, ale na… tom, že… jsme ve věži Procítěná četba provázená ztrátou kontroly nad mimikou
Další snímky Martina Zborníka zde.22. 3. 2009 Chládek straší ve věži

Během mého předčasného odchodu z Undergroundu, způsobeného zejména kručením v břiše, jež mě přepadlo při vystoupení břišní tanečnice, jsem byl totemářem Martinem Zborníkem pozván na čtení povídek do Jindřišské věže.
V té čtou podle všeho pravidelně prozaici publikující na literárních serverech Totem, Písmák, Literra a Mezera, ale i příchozí veřejnost, když to na ni přijde.
Jindřišská věž a… Jindřich asi, ne?
Četbě bude věnována první půle večera. Ve druhé pak proběhne beseda a promítání s cestovatelem Jiřím Novákem o jeho cestách do Udmurtska, což je na první pohled naprosto fiktivní země.
Pokud vás akce z jakkoli obskurních důvodů zaujala, uvidíme se v pondělí 23. března od 19:00 v podkroví Jindřišské věže (Jindřišská ulice, Praha 1 - Nové město; mapka zde). Vstupné je 35 Kč.22. 3. 2009 Prasák s r. o. v Undergroundu obrazem

Při pondělním čtení v Undergroundu jsem byl, aniž bych to tušil, na mušce objektivu jedné z nebezpečných slečen v publiku, konkrétně Kateřiny Faustové.
Ne že by snad bylo poutavější, nebo nedejbože srozumitelnější zhlédnout povídku 18. Prasák s r. o. na mém huhňavém videozáznamu než si ji přečíst na vlastní oči, ale jako zpestření a varování to myslím postačí.16. 3. 2009 Perly sviním na Jižáku

Ve čtvrtek 19. března od 19:30 se v Cross Clubu (Plynární 1096/23, Praha 7; mapka zde) koná benefiční akce pro nízkoprahové kluby YMCA Praha s názvem Jižák: Město o život. Vstupné je 90 Kč.
Jižák: Město o život
V rámci benefice vystoupí s krátkým skečem volná umělecká platforma PS (Perly sviním), jejímž členem jsem se podle všeho nedopatřením stal nebo co.16. 3. 2009 Dávení penisem na Pražském kalichu 2009

V sobotu se v Domě dětí a mládeže v Praze 8 konalo obvodní kolo interpretační přehlídky uměleckého přednesu pro žáky středních a vysokých škol, odborných učilišť a dospělé Pražský kalich.
Podmínkou účasti bylo nastudování dvou libovolných textů z české či světové poezie nebo prózy, které hodnotil lektorský sbor.
Jeden z recitátorů, Štěpán Šantrůček, nastudoval dvě mé básně: zmatenou a freevideo.cz.
Aby bylo interpretovi umožněno přednést i druhý text, bylo nutné zalíbit se porotě s textem prvním. Kolega Šantrůček si předsevzal především to, aby na Pražském kalichu zaznělo freevideo.cz. Nechtěl nic riskovat, a zvolil si ho proto pro první výstup.
Za naprostého ticha a poděšených pohledů nejen nezletilé konkurence odrecitoval celou báseň a skončil poslední.
Startovní listina druhé kategorie recitátorů obvodního kola soutěže Pražský kalich 2009
Dosahujete-li i vy podobných úspěchů v libovolných uměleckých disciplínách, využívajíce při tom mé tvorby, netutlejte to a napište mi o tom. Tytyty.13. 3. 2009 Podzemní totem

Byl jsem narychlo osloven diplomatkou serveru Totem.cz, zda bych nepřispěl autorským čtením své prózy do beztak jistě poutavého, oranžového večera. Souhlasil jsem. (To já teď nějak hodně dělávám. Nevím, co to se mnou je.)
Hutný oranžový plakát
Plakát je natolik informačně hutný, že můžu jedině zopakovat, co na něm stojí, a působit tak mírně připitoměle. Tak tedy: v pondělí 16. března od 19:30 v Undergroundu (Křižíkova 165/45, Praha 8 - Karlín; mapka zde) se… to celé děje a… když vás to popadne, tak se tam uvidíme.2. 3. 2009 i-strip 151: Finanční krize

Po sklářském a automobilovém průmyslu dolehla v České Lípě krize i na průmysl komiksový. Autor i-stripu již půl roku nedostal mzdu a až do vyrovnání dluhu jsou všechny kreslené postavičky propuštěny bez nároku na odstupné.
i-strip 151: Finanční krize2. 3. 2009 Neslamuji na ČT 2

Dokument Myslím, tedy slam je nakonec přece jen k dispozici v internetovém archivu České televize, konkrétně zde.
Slam poetry
Skutečně se v něm od 44. minuty míhám, ovšem pouze jako mlčící potemnělý nosatý přihlížející.26. 2. 2009 Vode zdi ke zdi

Na přelomu roku zažil časopis Moderní vyučování, měsíčník na podporu rozvoje škol, formální i obsahovou revoluci.
Jan Ámos Komenský sedí zádumčivě u klávesnice na titulní stránce prvního obrozeného Moderního vyučování
V jejím rámci jsem byl osloven také já. Bylo mi nabídnuto zpestřit každé číslo tematickým komiksovým stripem.
Co se grafiky časopisu týče, byly tehdy známy jen její kontury. Vědělo se, že symbolem, který ho bude provázet v logu i na samotných stránkách, bude jakási odškrtávací fajfka. Má kresba byla žádána černobílá.
Přemýšlel jsem, jakou seriálu vdechnout náladu. Nakonec jsem se rozhodl evokovat graffiti a umístil panely stripu na cihlovou zeď. Nevím, jestli je to tím, že žiji ve stereotypu, že je většina sprejerů školou povinná, či si nalhávám, že je vzdělání základním stavebním kamenem osobnosti, nebo se mi jen asociovala dvojice panel – cihla. Neformálnost svého komiksového koutku jsem ještě podtrhl užitím protetického vé v jeho názvu za pomoci zmíněné fajfky.
Logo Vode zdi ke zdi
Téma prvního čísla Moderního vyučování znělo „Škola 2009“ a pídilo se po tom, kam směřuje moderní výuka. Z důvodu časového presu a proto, že se to až neodbytně nabízelo, jsem zrecykloval i-strip 136: Digitální škola.
Leden 2009: Škola 2009
Protože grafika Moderního vyučování už se vyloupla a Vode zdi ke zdi do ní tak úplně nezapadá, je pravděpodobné, že bude strip ještě evolovat. Také se asi ne vždy bude držet tématu čísla, protože například to březnové má podtitul „Před ŠVP za ŠVP nikdo nesmí stát…“, přičemž ŠVP je školní vzdělávací program, což… úplně nepřetéká humoristickým potenciálem. Tak nebo tak, vždy ke konci následujícího měsíce se Vode zdi ke zdi objeví v aktualitě na Chladné hlavě a přibyde do své vlastní podsekce v rámci sekce Ilustrace.
Jelikož se jedná o horizontální strip, na který nejsou proporce Chladné hlavy zrovna stavěné, zobrazí se každá část v plné velikosti až po rozkliknutí.23. 2. 2009 i-strip 150: Startovní horečka

Podívejte se s i-stripem do Liberce na start jedné z běžeckých disciplín právě probíhajícího Mistrovství světa v klasickém lyžování.
i-strip 150: Startovní horečka22. 2. 2009 RSS aneb Hlava na dobírku

Unavuje-li vás číhat na těchto stránkách, mnohdy neúspěšně, na každou novou aktualitu, jistě vás ukonejší následující oranžový čtverec.
chladnouhlavu.cz/rss.php
Už je to tak. Neochvějný Tomáš Randus se rozhodl všem nedočkavým surfařům ulevit a spáchal pro ně RSS kanál. Johny_G vychytal několik málo much, a Chladná hlava tak konečně nezaostává ani za jediným z třpytivých blogísků nabádajících k anorexii.
Nyní se stačí přihlásit k odběru na chladnouhlavu.cz/rss.php, a každá novinka, co se jen na Hlavě šustne, si to záhy zamíří do vaší RSS čtečky.
Tímto tento web oficiálně završil své mezolitní období a ambiciózně vykračuje do mladší doby kamenné.16. 2. 2009 i-strip 149: Holka modrooká

Buďte opatrní. Venku mohou číhat srážky nejen sněhové.
i-strip 149: Holka modrooká14. 2. 2009 Slamuji na ČT 2. Tedy myslím

V sobotu 28. února ve 22:35 (a v neděli 1. března v 8:45 v repríze) vysílá druhý program České televize dokumentární snímek slovenské režisérky Zuzany Piussi Myslím, tedy slam. Ten by měl divákům přiblížit fenomén slam poetry, zejména pak loňský ročník národního klání.
ČT 2
Ke všemu mám drobné podezření, že bych se ve filmu mohl na několik vteřin mihnout coby interpret, neboť během mého druhého finálového vystoupení kolem mě paní dokumentaristka agilně pobíhala s mikrofonem a na závěr jsem jí zadýchal objektiv.9. 2. 2009 i-strip 148: Masivní

Dnes byly oficiálně zahájeny práce na odstraňování sosnovského skalního masivu, jenž má ustoupit připravovanému silničnímu obchvatu. Ve skutečnosti však odstraňování probíhá intenzivně již od Nového roku. Ředitelství silnic a dálnic se ovšem rozhodlo rozvázat smlouvu s původně najatou firmou Abraka, s. r. o. kvůli výraznému zpoždění oproti časovému plánu.
i-strip 148: Masivní2. 2. 2009 i-strip 147: Dam di dam

Jsem doktor Dam Di Dam. Na smutek léky mám. Tleskejte dam di dam, dam dam.
i-strip 147: Dam di dam28. 1. 2009 Pozvánka na třicátiny

Migon, loni příkladný vnuk, nyní patrně pozorný oslavenec, si objednal kresbu na další ze svých pozvánek. Ne však už na diamantovou svatbu, nýbrž na třicáté narozeniny.
Oproti páru staříků zápasících se smrtkou si tentokrát nadiktoval motiv o něco alegoričtější. Ani já mu úplně nerozumím. A moc mi to vyhovuje.
30, pyčo!
Pozvánka v celé kráse k nahlédnutí zde.27. 1. 2009 Komplety. Nyní včetně PDF a ilustrací

Kompletní prózu i poezii z tohoto webu je ode dneška možné stáhnout také ve formátu PDF. V případě prózy lze nově zvolit variantu s ilustracemi zakomponovanými přímo do textu.
Formát PDF
Komplety ke stažení najdete standardně na stránce se seznamem povídek, resp. poezie.26. 1. 2009 i-strip 146: Květinou neuhodíš

Květinu osedláš, naučíš ji jíst lidské maso a napadneš město.
i-strip 146: Květinou neuhodíš25. 1. 2009 Momentky z depek

Dvakrát já z pátečního jednašedesátého Večera přiměřených depresí.
Autorské čtení bylo urputné…
Kdo četl vsedě v křesle, nebyl vidět. Kdo při tom stál, bolely ho nohy. Kdo si přinesl na pódium vysokou barovou stoličku, Charvát.
…leč vlídné.
Děkuji Rimsákovi, že jsem byl vůbec na programu. Pavle za nocleh, procházku, medvědy a meluzínu. Clouseauovi za zjevení se. Martině za slzy smíchu. Katce za kamufláž. Marfě za dveře…22. 1. 2009 Nová povídka

Selhává opakovaně vaše komunikační strategie? Přejete si být sociálně zdatnější? Mít přátele, jaké chcete, a nemít ty, které nechcete? Není nic jednoduššího:
29. Základy mezilidské komunikace


19. 1. 2009 i-strip 145: Crystal ex'

Na otevření restaurace McDonald's v České Lípě se více než českolipská mládež těší už jen novoborští dospělí.
i-strip 145: Crystal ex'12. 1. 2009 i-strip 144: Cestou necestou

Z policejních statistik…
i-strip 144: Cestou necestou9. 1. 2009 Chládkova přiměřená deprese

Oslovila mě Zora Šimůnková, zda bych nevystoupil s nějakým svým textem na jejím Večeru přiměřených depresí.
Pozvánka na lednové depky
Kývl jsem a v pátek 23. ledna od 19 hodin v kavárně Symbiosa (dříve kavárna Obratník; ulice Jindřicha Plachty 28, Praha 5; mapka zde) přispěji svými chmury.5. 1. 2009 i-strip 143: Drsný Sever

Pozitivní dopady v jednom z panelových domů na sídlišti Sever ukazují, že k polepšení nepřizpůsobivých občanů stačí prostá feminizace protipožární ochrany.
i-strip 143: Drsný SeverARCHIV NOVINEK
2014 - 2013 - 2012 - 2011 - 2010 - 2009 - 2008 - 2007 - 2006 - 2005

Facebook thumbnail fix