Vyhledávání
Sleduj
i write na Facebooku i write na Twitteru Jiří Charvát na Google+ iwrite na RSS
Na cesty
Nejnovější komentáře
Vzkazy
Lahvis
Gratuluji! Váš soubor povídek jsem zhltnul během jednoho dne. Po dlouhé době literatura, co je zábavná, je nad čím se zamýšlet a zároveň zaujme nevšedností slovních obratů. Smekám a doufám, že to nebyl poslední počin.
S pozdravem.

-- 12. 4. 2011, 0.05
Výtečně. Surfaři už se mobilizují.

-- 6. 4. 2011, 5.19
gogo [web]
Sláva, strip se nám vrátil... Bude zase co číst. Už se těším na nový díly :-)

-- 5. 4. 2011, 22.25
Vít Dvořák: Děkuji Vám, kolego.

-- 29. 3. 2011, 1.10
Vít Dvořák
Vše nejlepší, mistře.

-- 28. 3. 2011, 18.33
< Novější
Starší >

Přidej vzkaz:

Jméno:
Web:
E-mail:

Vzkaz:

Facebook thumbnail fix

31. 12. 2010 Šest let s Chladnou hlavou

Zřejmě bych se ještě příliš chvástal, pokud bych rok 2010 označil za rok pro Chladnou hlavu hubený. Byl to rok anorekticko-rachitický. Stalo se toho zde vskutku pramálo.
Je to tím, že pro mě samotného to byl rok rušný. Dostudoval jsem jakousi školu, nastoupil do jakési práce a můj příděl volného času se scvrknul na sumu, s níž se stále teprve vyrovnávám.
Jak příznačné je, že jsem si ani nenašel chvilku na to koupit koblih. Místo toho jsem ho uplácal ze sněhu, co byl na parapetu, a doufám, že si nevšimnete.
Šest let s Chladnou hlavou
Přestože zápasy s časem stále spíše prohrávám, není to už úplný knock-out jako zpočátku, a proto mě tvůrčí deficit začíná pálit.
A proto… půjde-li všechno podle mých troufalých plánů, mělo by se tu už po Novém roce začít opět dít něco barevného a pravidelného. Takže držte palec, ať to není jedno z těch předsevzetí, co za slabého chroptění skonají v agónii.
Do roku 2011 vám přeji dostatek zdraví, štěstí, lásky a rozumu.
A kdyby něco z toho zase klopýtlo, tak hlavně… chladnou hlavu.29. 9. 2010 Kvalitně Zmatenej

Možná vám uvízla v paměti talentovaná staňkovská skvadra, která si říká Airbag a která si vzala loni v létě do parády text básně zmatená, leč výsledný song Zmatenej zachytila pouze v nepříliš dech beroucí diktafonové kvalitě.
Airbag šel do sebe.
A do nahrávacích prostor.
Taška vzduchová, motto jadrné
A právě v těchto dnes se z nich vynořil. A ne sám. Ve svém vzduchovém vaku svírá své první demo CD s názvem Demotikon.
A protože Zmatenej zabojoval a na kompaktním disku ukořistil nějaké ty drážky, můžete mu nyní čelit v kvalitě takřka studiové: Zhudebněno Zmatenej (3,04 MB).18. 7. 2010 Nominovaný prasák

Díky nepochybně i vašim hlasům se povídka 18. Prasák s r. o. stala nejlepším textem nečlena v dubnovém Mädokýši, a vydobyla si tak nominaci na Zlatého Mädokýše 2010. Píše se tak zde. Ostatním nečlenům zbyly jen oči pro pláč. Z toho si můžete udělat obrázek, kolik vzrušení tu někdy zakoušíme.
Dubnové vydání literární revue Mädokýš nenabídlo lepší text nečlena než povídku Prasák s r. o.4. 6. 2010 Fešnější tisk a řádek pro všechno

Abych zvýšil svou cenu na trhu práce:
1. umyl jsem se,
2. ponořil jsem se o něco hlouběji do tajů sady Microsoft Office.
Zatímco bod první ocenili pouze mí nejbližší, bod dvě se podařilo zúročit i na tomto webu. Konkrétně v dokumentech určených pro tisk. Nyní vypadají méně ohyzdně.
Při této příležitosti jsem dal na výtky některých z vás, kteří jste si stěžovali na občasná zmatení při četbě, co se týče náhlých změn prostředí, v nichž se právě odehrává děj. V Chladné hlavě skutečně rád a poměrně často používám jakéhosi filmového střihu, který by si možná zasloužil návodnější členění textu. Dřív jsem byl proti, protože se mi líbilo, že čtenář musí být střehu. Ale jak stárnu, připadá mi bytí ve střehu stále méně zábavné, a proto jsem všechny povídky rozdělil na menší úseky, čímž stoupá jejich přehlednost.
Povídky k tisku v novém hávu
Kompletní prozaické i básnické portfolio ve formátu PDF lze stáhnout v dolní části stránky povídek, resp. poezie. Pro věčně nespokojené jsou k dispozici také verze ve formátu DOCX, ve které se mohou šťourat a přepisovat konce, které se jim nelíbí. Samozřejmostí je okamžitý skok na požadovanou povídku/básničku po kliknutí na její název v obsahu.
V totožných formátech je možné stáhnout též každou jednotlivou povídku či básničku jako samostatný kus, a to jako dosud skrze menu pod každou z nich.

Právě toto menu je druhou věcí, jež doznala změn. Ve spolupráci s Johnym jsme přidali několik funkčností a zobrázkovatěli ho. Spolupráce s Johnym jako tradičně spočívá v tom, že Johny udělá všechnu práci, zatímco ho rozptyluji kibicováním.
Toto menu, které jsem pracovně nazval řádek pro všechno, může v krajním případě obsahovat až sedm položek.
Řádek pro všechno. Kromě loupání kiwi
První z nich Rozbalit komentáře má stejnou funkci jako řádek Rozbalit komentáře. Zobrazíte pomocí něj místní komentáře k určité povídce či básničce. Jakmile se tak stane, daná ikonka se stane černobílou Skrýt komentáře. Když na ni kliknete nyní, můžete komentáře skrýt. A tak pořád dokola.
Následuje obávaný pár nejrozšířenějších sociálních sítí. Jediným kliknutím na ikonku Oblažit Twitter vložíte odkaz na povídku/básničku, kterou jste právě přečetli, do Twitteru. Kliknutím na Oblažit Facebook pak na svou zeď na Facebooku, a to ve formě odkazu s automaticky vyplněným názvem díla, adresou webu, popiskem a v případě povídek i s příslušnou ilustrací. Proto neváhejte a šiřte chlad napříč sociálními sítěmi. Stejně si o to koledují. Sodoma Gomora.
Dejte Facebooku co proto
Ikonka Zvěstovat povídku/básničku e-mailem nahradila řádek Poděl se o povídku/básničku s jinou duší, ale podstata funkce se nezměnila. Po kliknutí vyskočí drobný formulář, do něhož můžete vyplnit až pět e-mailových adres, na které dorazí pozvání k přečtení inkriminovaného počinu.
Symbol Stáhnout jako písničku [MP3] je k vidění pouze výjimečně. A to jen tehdy, nacházíte-li se právě v básni, které se chopil někdo muzikální a přivedl ji do jiného stavu – do stavu písně. Kliknutím na notu se můžete zmocnit dané mp3ky.
Pokud jste během mého výkladu nedávali pozor, trpíte poruchou pozornosti způsobenou trivialitou a zlomkovitostí internetových obsahů.17. 5. 2010 Mädo… cože?

Můj dubnový mlžný výstup v čítárně Unijazzu má nečekané elektronické i papírové následky. Jeden z moderátorů večera – Mathej Thomka – se rozhodl publikovat moji povídku 18. Prasák s r. o. ve své literární revue Mädokýš. Ne, ani já nevím, co to znamená. Mathej tvrdí, že podhorský minerální pramen. Ale já si stejně myslím, že je to nějaký zvláštní čmelák.
Aktuální Mädokýš vyšel stejně jako jeho starší kolegové v PDF verzi (1,10 MB), uplácané tak, aby se dala šikovně tisknout, a nově i ve verzi webové, jejíž předností je zase možnost trousit rozhořčené a rozjařené komentáře. V PDF verzi je Prasák k nalezení na stranách 12 a 13 v rubrice Medzinárodný dovoz; v online verzi pak zde.
Nad krátkou reportáží Literáti v mlze Unijazzu od spanilé Irenky Velichové se lze rozplynout na straně 16 nebo tu.
Titulní strana literární revue Mädokýš s množstvím sedících lidí
Možná proto, že je Mathej hračička nebo aby motivoval čtenáře k přečtení celého plátku, vyhlásil nervy drásající soutěž o Zlatého Mädokýše 2010. V té čtenáři volí dílko jim z aktuálního Mädokýše nejmilejší; resp. n nejmilejších dílek, jedno v každé z n kategorií. Ta pak označí (tučně, barevně atp.) ve wordovském dokumentu, který odešlou na adresu medokys@seznam.cz. Hlasovací dokument ve formátu DOC k aktuálnímu číslu je k dispozici zde (48 kB) a povídka Prasák s r. o. se nachází ve velmi prestižní kategorii Text nečlena. Chcete-li okusit rafinovanou interaktivitu, zahlasujte si. Ale spravedlivě! Ne každý může dosáhnout na zlatého čmeláka.28. 4. 2010 Podzemní momentka

Nedopatřením jsem dnes objevil snímek sebe samého, jak se před půldruhým měsícem chystám přečíst povídku na jarním čtení Totemu v Undergroundu. Ne že by to byla nějaká pecka. Spíš je to horko těžko aktualita, pro kterou jsem ani nesvedl otevřít oči. Ale můžu si sem plácat, co chci. Je to tady moje.
Zkouška, zkouška...
Povšimněte si prosím disciplinovaně úhledného pravoúhlého posezu. Pořádek musí být.
Zbývající, srovnatelně poutavá fotodokumentace daného večera je k nalezení zde.4. 4. 2010 Mlha přede mnou

Teprve nedávno jsem zjistil, že mlha není pouze oblak vznikající kondenzací vodní páry v přízemní vrstvě vzduchu, ale současně i jistý literární klub. Ten si na svá bedra naložil hned několik troufalých aktivit, od přípravy mezinárodního literárně-výtvarného serveru až po (ne)vydávání kulturního časopisu.
Od loňského září navíc dva mlžní činovníci Saša Gr. a Mathej Thomka uvádějí pořad autorských čtení prokládaný živou hudbou, který se koná každé třetí pondělí v měsíci v čítárně Unijazzu.
Těžko říct, co mají pánové za lubem, nicméně do dubnového večera si přizvali mě. Protože umím částečně číst, nechal jsem se přemluvit.
Klub Mlha v Unijazzu
Pokud chcete být z jakýchkoli důvodů svědky toho, jak Thomka, Gr. a já něco čteme a do toho hraje skupina Jamchestra, dostavte se v pondělí 19. dubna v 19 hodin do čítárny Unijazzu (Jindřišská 901/5, Praha 1 – Nové město, 2. schodiště, 4. patro (ach Bože, to bych si měl napsat); mapka zde).
Akce coby facebookovská událost zde.31. 3. 2010 Sechsundzwanzig Luftballons (fast)

Obvykle vás nezatěžuji osobními informacemi o tom, kdy mám narozeniny, poluci nebo prohlídku u zubaře, ale jak tu tak sedím ve čtyři ráno mezi pestrobarevnými balónky, dívám se z okna a ujídám marcipánové záhlaví vlastního webu…
Pět let s Chladnou hlavou
…musím se vám svěřit, že nikdy neudržíte chladnou hlavu lépe než tak, že ji přivinete k jiné hlavě.16. 3. 2010 Jarní Totem v Undergroundu

Pro mírný úspěch jsem byl po roce opět pozván vedením serveru Totem do nehostinných, oprýskaných, zatékajících prostor Undergroundu, abych zde přečetl nějakou tu povídku.
Lítat z kytky na kytku mě vlastně nebaví…
Obměkčen graficky odvážným květovaným plakátkem budu ve zmíněném sklepení (Křižíkova 165/45, Praha 8 - Karlín; mapka zde) křepčit ve čtvrtek 25. března po 19. hodině.
(Akce coby facebookovská událost tu.)
S případnými otužilci se těším na viděnou.19. 2. 2010 I na Twitteru přituhuje

Chcete-li udržovat svou hlavu v chladu, ale nejste příznivci Facebooku ani RSS (nebo jste naopak pošuci úplně do všeho), můžete ode dneška Chládka a spol. stalkovat též na Twitteru.
Twitter
Také tamní pípot bude věrným zrcadlením místních aktualit.
Štěbetá se na twitter.com/chladnouhlavu.18. 2. 2010 Chladno na Facebooku

Přestože mě chytá psotník ze schizofrenie jakéhokoli typu, založil jsem dnes po měsících rozvah Chladné hlavě stránku na sociální síti Facebook.
„Proooč?!“ ptáte se možná.
Důvody jsou jen dva, zato krajně vypočítavé:
Chci si udělat alespoň pokroucenou představu o početnosti svého publika pro případ, že bych se v budoucnu vypravil na vandr z kyberprostoru na papír.
Chci částečně deanonymizovat svého čtenáře a pohlédnout do jeho laskavé a intelektem ošlehané tváře.
Facebook
Aktuality na facebookovské stránce budou věrným odrazem aktualit z tohoto webu. Jste-li tedy chroničtí facebookáři, nic vám neuteče a měli byste vyhledat odbornou pomoc.
Trousit své názory můžete jak na Facebooku, tak nadále přímo zde v epicentru Chladné hlavy. Doporučuji nicméně stávající možnost, protože o místních komentářích mám pekelný přehled, tudíž zde máte jistotu, že vám zaručeně odpovím.
Jste-li tedy ve spárech démona zvaného Facebook a chcete se veřejně přihlásit k náklonnosti k povídkovému cyklu Chladnou hlavu nebo třeba místní poezii, stripům, vtipům nebo máte nedejbože nějakou nepochopitelnou zvrácenou slabost přímo pro mě, můžete se stát fanynkou či fanouškem Chladné hlavy na Facebooku.
Nevím, k čemu je to dobré, ale dělají to všichni. Jako pilates.12. 2. 2010 Quest for Ovum 7

Quest for Ovum 7ARCHIV NOVINEK
2014 - 2013 - 2012 - 2011 - 2010 - 2009 - 2008 - 2007 - 2006 - 2005

Facebook thumbnail fix